balet

Култура

„Арт балет“ од Скопје освои седум златни медали на Европското првенство по танц во Москва

А1он
Балетското студио „АРТ БАЛЕТ“ од Скопје изминатиот викенд се закити со седум златни, пет сребрени и еден бронзен медал на Европското првенство по танц во
Култура

Балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ во НОБ

А1он
Балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“, кои беа специјално подготвени од унгарскиот кореограф Габор Кевехази по повод 70-годишниот јубилеј на македонскиот балетски ансамбл и премиерно
Култура

Балетската претстава „Оревокршачка“

А1он
По повод новогодишните празници, Националната опера и балет најави четири изведби на балетската претстава „Оревокршачка“. Претставите се во среда, 25.12, сабота, 28.12, недела 29.12 и
Култура

Балет „Дон Кихот“ на 6. декември на големата сцена на Националната опера и балет

А1он
Балетот „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус ќе биде изведен на 6 декември на големата сцена на Националната опера и балет. Кореограф на оваа украинско-македонска копродукција