Свет

Ево Моралес се закани со затворање на Амбасадата на САД во Ла Паз

А1он
Боливскиот претседател Ево Моралес се закани со затворање на Амбасадата на САД во Боливија, обвинувајќи ги американските власти дека тие извршиле притисок врз неколку европски земји да
Економија

УЈП со засилени контроли кај приредувачите на игри на среќа

А1он
Управата за јавни приходи поради утврдено нелиценцирано приредување  игри на среќа во контролите кои вчера во вечерните часови ги изврши во Гостиварско, ја заплени  целокупната опрема и
Македонија

Признание за македонската полиција за борба против компјутерскиот криминал

А1он
Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска го прими признанието  доделено на македонската полиција за постигнатите резултати во борбата против компјутерскиот криминал. – Признанието што го
Свет

Почнаа досега најмасовните руско-кинески военопоморски маневри

А1он
Кина и Русија денеска ги почнаа најголемите досега заеднички военопоморски маневри, што ќе траат до 12 јули, пренесоа американските медиуми. Светските агенции во маневрите гледаат „знак
Македонија

Попоски: Се уште нема одговор од Самарас, очекуваме позитивна реакција

А1он
Се уште нема одговор од грчкиот премиер Андонис Самарас на писмото од премиерот Никола Груевски, но се надеваме на позитивна реакција, изјави денеска министерот за надворешени
Спорт

По шестчасовни преговори донесена одлука, Кавани оди во ПСЖ

А1он
Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис и спортскиот директор на Пари Сен-Жермен, Леонардо по шестчасовни преговори се согласиле за трансфер на уругвајскиот напаѓач Едисон Кавани.
Македонија

Затвор за осуммина обвинети во протестите за поддршка на Талат Џафери

А1он
Затворски казни добија осуммина од обвинитетите за насилните протести што се случија во март годинава по изборот на Талат Џафери за министер за одбрана. Условни осуди
Свет

Во САД протести на Денот на независноста против електронското следење на американското разузнавање

А1он
Американскиот претседател Барак Обама го одбележа Денот на независноста на САД – 4 јули со своето семејство и со претставници на воените власти, кои беа поканети во
Македонија

Бренгелман: Останува одлуката од Букурешт – прием во НАТО штом се реши името

А1он
Македонија ќе добие покана за членство во НАТО веднаш штом се најде решение за разликите со Грција околу името, повтори денеска помошникот на генералниот секретар на Алијансата за
Македонија

Испратен нов контингент на АРМ во мировна мисија во Авганистан

А1он
Со свечена церемонија во касарната „Чеде Филипоски – Даме“ во Кичево денеска беше испратен нов контингент на АРМ од составот на Првата механизирана пешадиска бригада (1.мпбр)