semejstvo

Магазин

Истражување: Децата со чести изливи на бес се поуспешни личности

А1он
Нови истражувања го потврдуваат и онаа популарното уверување дека ако детето има чести изливи на бес и бунт против вас, тоа многу веројатно ќе биде
Магазин

Последниве години се раѓаат сѐ повеќе близнаци во светот

А1он
Рекорден број близнаци – по еден пар на 40 новороденчиња, се раѓаат во последно време, според студијата објавена во научното списание „Хјуман репродакшн“. Во неа
Магазин

Истражување: Ако мајката пие кравјо млеко, бебето веројатно ќе биде помалку алергично на храна

А1он
Бебињата чии мајки консумираат кравјо млеко за време на доењето, се помалку алергични на храна, се посочува во истражување на Универзитетот во Гетеборг, Шведска. Истражувачите
Магазин

Истражување: Детето губи интерес за новата играчка за еден месец

А1он
Истражување спроведено од фондацијата „Британско срце“ (The British Heart), открива – за колку време на децата им здодева една нова играчка… Фондацијата испитувањето го спроведе
Магазин

Трогателна прва средба на седуммесечни близначиња

А1он
Родени во 30-та недела од бременоста, идентичните близначки Кора и Милер од Атланта во американската сојузна држава Џорџија, беа разделени три недели по раѓањето. Но,