vladini merki

Македонија

165 основни и само четири средни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

А1он
Владината комисија која ги оценува барањата на училиштата за организирање настава со физичко присуство во услови на пандемија одлучи согласност да добијат 169 училишта, информираат
Македонија

Владата ќе им плаќа приватно сместување на над 1.200 студенти кои поради мерките ќе останат без место во домовите

А1он
На денешната владина седница е прифатена препораката на Комисијата за заразни болести во врска со отворањето на студентските и средношколските ученички домови, според која тие
Македонија

Мајките на породилно пак протестираа пред Владата

А1он
Мајките на деца до шестгодишна возраст и оние кои се на породилно отсуство, денеска попладне повторно излегода на протест пред Владата, против одлуката да се
Македонија

Протест пред Владата: Мајките сакаат да ги чуваат децата дома, Владата вели дека услови има во градинките

А1он
Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст и оние кои се на
Македонија

Влада: Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, логичен чекор е родителите да се вратат на работа

А1он
Владата на Република Северна Македонија во врска со реакциите на дел од родителите кои досега ја користеа мерката продолжено породилно отсуство,ја информира јавноста дека Одлуката
Македонија

Меѓаши: Апел до Владата да ја преиспита одлуката за враќање на работа и од породилно на родителите на деца до 10 години

А1он
Првата детска амбасада во светот Меѓаши апелира до Владата по повод одлуките поврзани со враќањето на работа на родителите на деца до 10 годишна возраст,
Македонија

За Шахпаска враќањето на работа е логично, родилки и мајки на деца до шест години за утре најавија протест пред Владата

А1он
Од следната среда, односно на 23 септември на работа се враќаат родителите на децата до шест години, лицата кои користеа продолжено породилно отсуство, додека бремените
Македонија

Мајките на породилно до Шахпаска: Зошто постои Комисија за заразни болести, кога не ги слушате препораките?

А1он
Група жени кои ја користеа укинатата владина мерка за продолжено породилно отсуство поради пандемијата, реагираат на денешната изјава на министерката за труд и социјална политика
Македонија

ВИДЕО: Градинките се отворени, па отсуството од работа нема смисла, вели Шахпаска

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска оцени дека одлуката на Владата за враќање на родителите на децата до шестгодишна возраст во работниот процес
Македонија

Мајките на породилно отсуство во четврток ќе протестираат пред Владата

А1он
Група жени кои досега ја користеа укинатата владина мерка за продолжено породилно отсуство, за во четврток најавија протест пред владата, барајќи продолжување на поволноста, воведена