Протест пред Владата: Мајките сакаат да ги чуваат децата дома, Владата вели дека услови има во градинките

Од:

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст и оние кои се на породилно отсуство, попладнево излегоа на протест пред Владата.

Бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годината, а според нив во градинките нема место и воопшто не можат да ги запишат нивните деца. Петицијата ја потпишале 3.325 мајки.

Според владината одлука, од 14 септември, сите родители на деца од 0 до 6 години, кои досега беа ослободени од работниот процес, треба да се вратат на работа почнувајќи од 23 септември.

Од Владата соопштија дека со отворањето на установите за згрижување и воспитување деца на 9 септември 2020 година и анализата која покажа дека градинките имаат капацитет да ги згрижат децата согласно Протоколот за активности во установите за згрижување и воспитување на деца, кој на минимум го сведува ризикот од ширење на вирусот Ковид-19, мерката родителите на децата од 0 до 6 години да бидат надвор од работниот процес ја губи смислата.

Би можело да ве интересира

Негативен рекорд: 41 лице почина, 1022 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

До крајот на годинава ќе се подигнат четири модуларни бопници, најави Филипче

Ана Ололовска

Градоналачникот на Берово, Звонко Пекевски позитивен на Ковид-19

Ана Ололовска

За еден ден во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 52 пациенти, вкупно се лекуваат 437 лица со Ковид-19

Ана Ололовска

549 санкции за неносење маска

Ана Ололовска