vladini merki

Македонија

Бремените жени продолжуваат да ги користат мерките од Владата, од 23 септември се враќаат оние кои ја користеа мерката за продолженото породилно отсуство

А1он
Владата преку писмено соопштение информира дека на вчерашната 4-та седница врз основа на заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесе соодветни одлуки меѓу кои, за
Македонија

Здравство: Ако хронично болните не стигнат да посетат специјалист до 23 септември, ќе се пролонгира рокот

А1он
Министерството за здравство информира дека на минатонеделниот состанок на министерот Филипче со претставниците на здруженијата на пациенти е утврдено и заедно со здруженијата договорено хронично
Македонија

Граѓаните затечени од укинувањето на владините мерки, бараат продолжување

А1он
Досегашните корисници на владините мерки со кои се ослободуваа од работа родителите на мали деца поради пандемијата, а кои Владата денеска ги укина, на социјалните
Македонија

Усвоени препораките за организирање настани во време на пандемија, приватните веселби и натаму забранети

А1он
Владата денеска ги разгледа и прифати општите препораки за организирање на настани кои беа предложени од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство и
Македонија

Влада: Градинките да продолжат да згрижуваат деца, посебно ако имаат двајца вработени родители

А1он
Владата на денешната четврта седница го задолжи Министерството за труд и социјална политика да испрати писмено укажување до сите детски градинки да продолжат со упис
Македонија

Владата одлучи: Од 23 септември на работа се враќаат сите родители ослободени со мерките, престанува да важи и продолженото породилно

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната четврта седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки и тоа: –
Македонија

Газди на делчевска конфекција се обиделе да си задржат дел од владините пари за вработените

А1он
Вработени во приватна конфекција во Делчево кои користеле мерки во време на пандемијата добиле паричен надомест под минималната плата за периодот додека траеле мерките, информираат