hronicni bolesti

Македонија

Над 1000 рецепти за хронична терапија препишани за еден ден

А1он
Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити денеска ја посети поликлиниката Јане Сандански во Скопје, каде разговараше со дел од матичните лекари и пациенти во врска
Македонија

Матичните лекари ќе препишуваат терапија за најчестите хронични болести

А1он
Матичните лекари од денеска почнаа да препишуваат терапија која досега ја даваа само лекарите специјалисти. Пациентите кои имаат потреба од терапија за контрола на крвниот
Македонија

Здравство: Ако хронично болните не стигнат да посетат специјалист до 23 септември, ќе се пролонгира рокот

А1он
Министерството за здравство информира дека на минатонеделниот состанок на министерот Филипче со претставниците на здруженијата на пациенти е утврдено и заедно со здруженијата договорено хронично
Македонија

Болни деца и возрасни бараат од министерот да се ревидира листата на хронични болести, поради опасноста од Ковид-19

Мери Јордановска
Голем број родители и пациенти реагираат дека болестите од кои страдаат тие и нивните деца ги нема на листата хронично болни, кои би требало да
Македонија

Бараат правда на секој начин: Има и млади со тешки хронични болести, никој не се грижи

А1он
Граѓани реагирале на препораките од Министерството за здравство само хронично болните над 60 години да не одат на работа во Хелсиншкиот комитет за човекови права,