sovet za bezbednost

Регион

Во понеделник можна седница на Советот за безбедност на ОН за косовската војска

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш доцна синоќа изрази загриженост по одлуката на Косово за формирање војска, повикувајќи ги „сите страни“ на воздржаност, додека 15
Свет

Берлин: Франција да го отстапи на ЕУ постојаното место во Советот за безбедност на ОН

А1он
Германскиот вицеканцелар Олаф Шолц денеска изјави дека постојаното место на Франција во Советот за безбедност на ОН треба да стане европско, за ЕУ да може
Свет

Меркел: Повикувам на воспоставување на Европски совет за безбедност со ротирачки членови

Германската канцеларка Ангела Меркел се заложи за реорганизација на службата за надворешни работи на Европската унија и за создавање на „ротирачки Совет за безбедност на
Свет

Франција побара итна седница на Советот за безбедност поради продажбата на мигранти во Либија

А1он
Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дриан соопшти дека побарале итна седница на Советот за безбедност на ОН поради продажбата на африкански мигранти како
Свет

Русија стави вето на предлог-резолуцијата за употребата на хемиско оружје во Сирија

А1он
Русија стави вето на предлог-резолуцијата во Советот за безбедност на Обединетите нации, со што го спречи обновувањето на мандатот на мисијата која ја испитува употребата
Свет

Бразил бара проширување на Советот за безбедност на ОН

А1он
Бразилскиот претседател Мишел Темер денеска во обраќањето на годишната сесија на Генералното собрание на ОН се заложи за зголемување на бројот на членките на Советот
Свет

Советот за безбедност на ОН денеска ќе заседава за Северна Кореја

А1он
Советот за безбедност на ОН ќе одржи денеска состанок во врска со нуклеарната проба на Северна Кореја, по барање на САД, Јапонија, Велика Британија, Франција
Свет

Русија во СБ на ОН поднесе предлог резолуција за создавање зони за деескалација во Сирија

А1он
Русија во Советот за безбедност на ОН поднесе предлог резолуција за поддршка на меморандумот за создавање зони за деескалација во Сирија, што беше потпишан на