Сирија испрати писмо до Советот за безбедност на ОН поради израелските ракети

Сириските власти испратиле писмо до Советот за безбедност на ОН во кое бараат да се осудат ракетните напади кои Израел ги изврши врз Дамаск, јавија сириските медиуми.

Во писмото, наведоа сириските медиуми, пишувало дека израелските напади имале за цел да ја продолжат кризата во Сирија.

Претходно, еден војник посочи дека бил извршен напад во предградие на Дамаск од страна на воздушните сили на Израел.

Би можело да ве интересира

ЕУ бара итно да се стопира уривањето на палестинските домови

Трамп му честита на Нетанјаху за „најдолгиот премиерски стаж во историјата на Израел“

Ана Ололовска

Најмалку 16 загинати во воздушен напад на руските сили врз Идлиб

Ана Ололовска

Израел почна со уривање домови во предградијата на Ерусалим

Ана Ололовска

Трамп бара конгресменките да им се извинат на САД и Израел

Ана Ололовска

Путин до Асад: Русија ќе продолжи да ја поддржува сириската Влада