guaido

Свет

ЕУ веќе не го смета Гуаидо за преоден претседател на Венецуела

А1он
Хуан Гуаидо е „привилегиран посредник“ во Венецуела, но веќе не се смета за преоден претседател на државата, се наведува во денешното соопштение од Европска Унија.
Свет

Мадуро: Ќе дојде ден кога Гуаидо ќе биде уапсен

А1он
Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави денеска дека властите не го притвориле лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо затоа што судовите не издале наредба, но предупреди: „Тоа
Свет

Можна средба на Гуаидо и Помпео во Колумбија

А1он
Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо денеска во Богота ќе се сретне со американскиот државен секретар Мајк Помпео, на регионална конференција за борба против тероризмот, соопштиле
Свет

Пенс бара од ОН да го признаат Гуаидо за легитимен лидер на Венецуела

А1он
Американскиот потпретседател Мајк Пенс побара денеска од ОН да ги укине надлежностите на пратеникот на Владата на претседателот Николас Мадуро и да го признае Хуан
Свет

Покрената истрага против Гуаидо поради прекинот на електрична енергија

А1он
Државниот обвинител на Венецуела, Тарек Вилијам Саб денеска изјави дека покренал истрага против опозицискиот лидер Хуан Гуаидо под сомнение дека е вмешан во нападот врз
Свет

Гваидо ги обвини властите во Венецуела за снемувањето струја

А1он
Самопрогласениот претседател на Венецуела и лидер на опозицијата Хуан Гваидо ја обвини власта за снемувањето електрична енергија во земјата. „Луѓе умираа по болниците поради тоа
Свет

Гуаидо: Протерувањето на амбасадорот е закана кон Германија

А1он
Одлуката на Каракас да го протера германскиот амбасадор од Венецуела претставува закана кон Германија, изјави лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо. – Тој чекор претставува
Свет

Венецуелската Влада го протера германскиот амбасадор затоа што го поддржа Гуаидо

А1он
Владата на Венецуела денеска соопшти дека го протерува германскиот амбасадор Даниел Мартин Кријнер поради мешање во внатрешните работи. – Венецуела смета дека е неприфатливо странски
Свет

САД со предупредување за „брза реакција“ ако властите во Каракас посегнат по Гуаидо

А1он
Американскиот потпретседател Мајк Пенс вети „брза реакција“ на САД доколку постои каква било закана за лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо. Тој денеска се врати
Свет

Американскиот потпретседател денеска во Колумбија ќе се сретне со Гуаидо

А1он
Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска во колумбискиот главен град Богота ќе се сретне со самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо, соопштија извори од Белата