postapka

Македонија

АЕК до крајот на годинава ќе почне да бира оператор за 5Г-мрежата во Македонија

А1он
Двата постоечки домашни оператори, поради условите предизвикани од пандемијата на Ковид – 19, се за одложување на постапката на доделување радиофреквенции за 5Г за следната
Македонија

Судски совет не поведе постапка против Добрила Кацарска

А1он
Судскиот совет на Република Северна Македонија, нема да поведе постапка за утврдување на одговорност против судијата Добрила Кацарска, за изјавата дадена од обвинителката (сведок) Лиле
Македонија

Мнозинството уставни судии бара да се поведе постапка за членот на Законот за електронски комуникации

А1он
Широка двочасовна дускусија кај уставните судии за членот 175 од Законот за електронски комуникации, на денешната седница на Уставниот суд, пишува Макфакс. Судијката известител Вангелина