5g

Економија

Пандемијата на корона го забрза воведувањето на 5G мрежата

А1он
Во светот повеќе од милијарда луѓе се поврзани преку Интернет 5G мрежата, а нејзиното воведување во домаќинствата и компаниите беше забрзано со пандемијата на коронавирус,
Економија

Канада го забрани пристапот на „Хуавеј“ до 5Г мрежите

А1он
Владата на канадскиот премиер Џастин Трудо одлучи да го забрани пристапот на кинеската меѓународна корпорација „Хуавеј технолоџис“ – најголемиот светски производител на комуникациска опрема, до
Свет

Извршните директори на американските авиокомпании предупредуваат на „хаос“ доколку 5G не се ограничи во близина на аеродромите

А1он
Извршните директори на големите американски авиопревозници денеска предупредија на претстојна можна „катастрофална“ воздухопловна криза од среда кога AT&T и Verizon се подготвуваат да воведат нова
Свет

ЕК прифати граѓанска иницијатива за заштита од 5Г мрежата

А1он
Европската комисија ја регистрираше граѓанската иницијатива за подобра заштита против можни штетни последици од 5Г мрежата во ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел. Иницијативата
Свет

Германија ќе дозволи Хуавеј да учествува во изградбата на 5Г мрежата

А1он
Германија ќе и дозволи на кинеската компанија „Хуавеј“ да учествува во изградбата на 5Г мрежата, објави германскиот дневен весник „Ханделсблат“. Весникот наведува дека имал увид
Регион

Бугарија и САД потпишаа документи околу 5Г мрежите и нуклеарната енергија

А1он
Бугарија и САД, во присуство на бугарскиот премиер Бојко Борисов и американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој се вклучи преку видеоконференциска врска, денеска потпишаа клучни