5g

Свет

Германија ќе дозволи Хуавеј да учествува во изградбата на 5Г мрежата

А1он
Германија ќе и дозволи на кинеската компанија „Хуавеј“ да учествува во изградбата на 5Г мрежата, објави германскиот дневен весник „Ханделсблат“. Весникот наведува дека имал увид
Регион

Бугарија и САД потпишаа документи околу 5Г мрежите и нуклеарната енергија

А1он
Бугарија и САД, во присуство на бугарскиот премиер Бојко Борисов и американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој се вклучи преку видеоконференциска врска, денеска потпишаа клучни
Македонија

(ВИДЕО) Заев: 5Г ќе предизвика многу попозитивни ефекти од појавата на струјата

А1он
Кога зборуваме за дигитализација како за четврта револуција, 5G-мрежата ќе предизвика многу попозитивни ефекти отколку појавата на електричната енергија и ќе биде инструмент за трансформација,
Свет

Шведска забрани кинески компании да учествуваат во изградба на мрежата 5Г

А1он
Шведска им забрани на кинеските телекомуникациски компании „Хуавеј“ и ЗТЕ да учествуваат во изградбата на 5Г- мрежа на нејзина територија од безбедносни причини. Забраната е
Македонија

АЕК до крајот на годинава ќе почне да бира оператор за 5Г-мрежата во Македонија

А1он
Двата постоечки домашни оператори, поради условите предизвикани од пандемијата на Ковид – 19, се за одложување на постапката на доделување радиофреквенции за 5Г за следната
Свет

Една третина од Словенија ќе биде покриена со 5Г мрежа до крајот на годинава

А1он
Телеком Словенија почна со воведување на првата комерцијална 5G мрежа во земјата со употреба на постојни базни станици во рамките на фреквенцискиот спектар од 2600
Економија

Британија го исклучи Хуавеи од плановите за ширење на 5Г-мрежата

А1он
Британската Влада се откажа од својата намера да и даде на кинеската телекомуникациска компанија „Хуавеј“ ограничена улога во новата брза мобилна мрежа и соопшти дека