Македонски телеком: Нема 5G мрежа во употреба

Од:

Македонски телеком“ денеска преку соопштение ги демантираше информациите дека е активирана 5G мрежа во земјава.

dobivaj vesti na viber

– Деновиве на социјалните мрежи се споделуваат лажни информации дека Македонски Телеком ја активира тестната 5G мрежа и дека таа има негативно влијание врз здравјето на граѓаните. Без докази и факти преку споделување лажни вести и стари медиумски написи од 2018 и 2019 година во погрешен контекст, се креира невистинита и негативна кампања за 5G мрежата и се шири непотребна паника во услови кога треба да останеме смирени. Македонски Телеком најодговорно тврди дека нема 5G мрежа во употреба. Надлежните институции немаат спроведено ниту постапка за доделување фреквенции за 5G, се нагласува во соопштението.

Од Македонски телеком посочуваат дека досега е направено прво демо во 2018 и вршени се тестирања за функционирање на оваа нова технологија само во лабораториски услови и на мал ограничен простор во 2019 година. – Така што, неосновани се сите напади дека во моментот се вршат масовни тестирања низ државата, велат од Македонски телеком.

Посочуваат дека Агенцијата за електронски комуникации редовно врши мерења за нејонизирачко зрачење и оти во декември лани се направени тестирања на пробната 5G инсталација, при што е констатирано дека вкупното зрачење на ограничениот простор за 5G тестирање е далеку пониско од максимално дозволените граници (http://aek.mk/).

– Како лидер во новите комуникациски технологии, нашата цел е да ги донесеме најновите технологии во корист на граѓаните и целото општество, но притоа да ги следиме сите безбедносни чекори во соработка со надлежните институции и државата. Во ситуација на пандемија во светки рамки, наш приоритет е да обезбедиме непречена комуникација преку постојната инфраструктура. Да не дозволиме лажните вести и напади да креираат паника меѓу граѓаните, порачуваат од Македонски телеком.

Би можело да ве интересира

Канада го забрани пристапот на „Хуавеј“ до 5Г мрежите

Извршните директори на американските авиокомпании предупредуваат на „хаос“ доколку 5G не се ограничи во близина на аеродромите

А1он

АЕК објави тендер за одобренија за 5Г

А1он

Во Кина веќе има 450 милиони корисници на 5G мрежата

Ана Ололовска

ЕК прифати граѓанска иницијатива за заштита од 5Г мрежата

А1он

ДЗС: Техничките пречки во пописот не се должеа на интернет конекцијата

А1он