Судски совет не поведе постапка против Добрила Кацарска

Од:

Судскиот совет на Република Северна Македонија, нема да поведе постапка за утврдување на одговорност против судијата Добрила Кацарска, за изјавата дадена од обвинителката (сведок) Лиле Стефанова, во случајот „Рекет”, дека таа вршела притисок врз неa за предметот „Империја”.

Заради заштита на личноста и интегритетот на судиите, Судскиот совет на Република Северна Македонија во врска со поднесеното барање од судијата на Основен кривичен суд Скопје Добрила Кацарска, кое се однесува на дадениот исказ во својство на сведок од страна на јавниот обвинител на Основно јавно обвинителство – Радовиш Лиле Стефанова во постапката по предметот со кодно име „Рекет“ ја известува јавноста дека пред Судскиот совет на Република Северна Македонија досега не е поведена постапка за утврдување одговорност, ниту пак е поднесена претставка против судијата Добрила Кацарска за конкретниот случај, се вели во соопштението на Судскиот совет.

Претседателот на Судски совет, Киро Здравев, во понеделникот изјави дека на 31 јануари до Судски совет, е испратено барање од Добрила Кацарска за утврдување инволвираност во овој предмет.

Според претседателот Здравев, оваа е првпат судија да бара покренување постапка за утврдување одговорност.

Би можело да ве интересира

Судскиот совет со препораки за судовите во услови на зголемена опасност од коронавирусот

Ана Ололовска

Апелација одби да му го врати пасошот на Камчев во замена за гаранција од 3 милиони евра

Кристијан Ландов

Судскиот совет лани добил барања за утврдување одговорност на 131 судија

Ана Ололовска

Судскиот совет ќе проверува дали Кацарска е инволвирана во „Империја“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Камчев понудил над 3 милиони евра за да му го вратат пасошот поради бизнис обврски

Предраг Петровиќ

Здравев: Во оваа фаза од постапката не може да се повлече кандидатурата за член на Судскиот совет

Ана Ололовска