nob

Македонија

НОБ со донација на заштитни маски за оние на кои им се најпотребни

А1он
Националната опера и балет со шиење заштитни маски, изработени од шивалните од одделот за костимирање, се приклучи во практичната помош за заштита од ширење на
Култура

Балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ во НОБ

А1он
Балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“, кои беа специјално подготвени од унгарскиот кореограф Габор Кевехази по повод 70-годишниот јубилеј на македонскиот балетски ансамбл и премиерно
Култура

Со василичарскиот концерт „Легенди“ Националната опера и балет ја почнува сезоната

А1он
Песни од најдобрите музички поп легенди во целосно нови симфониски аранжмани, ќе бидат дел од програмата на гала концертот по повод празникот Василица што ќе
Култура

Василичарскиот концерт „Легенди“ утре и задутре во Националната опера и балет

А1он
Песни од најдобрите музички поп легенди во целосно нови симфониски аранжмани, ќе бидат дел од програмата на утрешниот гала концерт по повод празникот Василица, со
Македонија

Наезда на мачки во НОБ, има забрана за нивно хранење

А1он
На социјалните мрежи беше објавено соопштение потпишано од директорот на Националната опера и балет (НОБ) Васо Ристов  – дека „доколку ги хранат мачките што шетаат
Македонија

Положено цвеќе пред спомен бистата на Христијан Тодоровски Карпош во Крива Паланка

А1он
По повод 7 февруари, денот кога загинал народниот херој Христијан Тодоровски – Карпош, денеска пред неговата спомен биста во Крива Паланака, цвеќе положија делегацијата на
Македонија

Преживеани борци на 95 години пишуваат книга за првата жртва во НОБ

А1он
Двајца преживеани борци од Народноослободителната борба на Македонија, Атанас Наце Златев и Раде Гогов Црноречки, на 95 години пишуваат книга за Диме Поп Атанасов –
Македонија

Сојузот на борците на НОБ доби на користење простории во Домот на АРМ

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска со претставници од Сојузот на борците од Народноослободителната и Антифашистичка војна на Македонија денеска потпишаа договор со кој на Сојузот