НОБ со донација на заштитни маски за оние на кои им се најпотребни

Од:

Националната опера и балет со шиење заштитни маски, изработени од шивалните од одделот за костимирање, се приклучи во практичната помош за заштита од ширење на коронавирусот. Националната установа вчера донираше 162 заштитни маски од свое производство за вработените на Министерството за култура.

Како што наведуваат во соопштение, нивните соработници во шивалните деновиве ќе изготват уште илјада заштитни маски кои во соработка со кризниот штаб на Владата, ќе ги донираат за оние на кои им се најпотребни. Акција ќе продолжи и утре.

-На овој начин, Националната опера и балет и практично придонесува во борбата против светската пандемија на коронавирусот, покрај редовното споделување на својот оперско-балетски репертоар на јутјуб каналот на установата, соопшти Националната установа.

Би можело да ве интересира

Невладина организација донира храна, облека и сапун во тетовскиот воспитно-поправен дом

Жарко Настоски

Граничниот премин Ќафасан ни го опремуваат Американците, со донација и техничка помош

Жарко Настоски

И денес примивме донација – американската фирма УПС му подари фрижидери на Институтот за трансфузиона медицина

Жарко Настоски

Мекензи Скот, бившата сопруга на Џеф Безос, донира 2,74 милијарди долари за борбата против расизмот

Жарко Настоски

Бугарија ќе им донира 150.000 вакцини „АстраЗенека“ на соседите, вели дека тие сами барале

Жарко Настоски

Филипче прими нова донација, американската држава Вермонт ни помага со 400.000 долари

Жарко Настоски