partizani

Македонија

Одбележани 80 години од Првиот скопски партизански одред

А1он
Формирањето на првиот скопски партизански одред е голем и значаен настан за македонската историја и историјата на нашето Скопје. Да се формира народно ослободителен партизански
Македонија

Заев упати телеграма со сочувство за смртта на првоборецот Раде Гогов

А1он
Премиерот Зоран Заев упати телеграма со сочувство до семејството на првоборецот и носител на партизанска споменица 1941 Раде Гогов. -Во овие моменти на семејна тага
Македонија

Само семејствата го одбележуваат денот на загинување на 19 тетовски партизани во Беличица

А1он
Пандемијата на коронавирусот е причина годинава да не се одржат на вообичаен начин одбележувањата на годишнината од загинувањата на 19 партизани од тетовскиот крај во
Македонија

Одбележана 75-годишнината од излегувањето на гевгелиските партизани

А1он
На пригоден начин гевгеличани денеска го одбележаа денот кога пред 75 години излегле првите партизани од градот и околината кои во рамки на формираните одреди