nov

Македонија

Само семејствата го одбележуваат денот на загинување на 19 тетовски партизани во Беличица

А1он
Пандемијата на коронавирусот е причина годинава да не се одржат на вообичаен начин одбележувањата на годишнината од загинувањата на 19 партизани од тетовскиот крај во
Македонија

Заев со претставници на Сојузот на борци од НОВ: Владата ги почитува и негува историските вредности и ги поттикнува младите генерации да ја чуваат вековната желба за своја држава

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со д-р Никола Стојановски, претседател на Сојузот на борци од Народно-ослободителната антифашистичка војна на
Македонија

Одбележани 73 години од стрелањето партизани и селани во Прждево и Бесвица

А1он
Со полагање цвеќе пред споменикот на Прждевски Лаки и спомен чешмите во селата Бесвица и Прждево претставници од Општинската организација на Сојузот на борци од
Македонија

Сојузот на борци од Гостивар реагира на сквернавењето на спомениците од НОВ

А1он
Последните случувања со сквернавење и испишување на графити со провокативна содржина на споменикот на паднатите борци во градскиот парк во Гостивар, го осуди Општинскиот одбор
Македонија

Одбележување на 71-годишнината од формирањето на Првата Македонско-косовска ударна бригада

А1он
Со пригодна свеченост борците од НОВ од Охрид и Дебрца денеска ќе ја одбележат 71-годишнината од формирањето на Првата Македонско-косовска ударна бригада во селото Сливово.