vtora svetska vojna

Свет

Полска бара oтштета за Втората светска војна, Германија вели дека се е подмирено

А1он
Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау потпиша дипломатска нота до Германија во врска со репарациите од Втората светска војна со која се официјализираше барањето
Свет

Германски пензионер во подрум чувал нацистички тенк, не знаат за што да го судат

А1он
Обвинителите во Германија не знаат како да го казнат пензионерот кој во својот подрум со децении чувал неколку видови легендарно оружје кое го користеле нацистите
Свет

Кина одбележува 75-годишнина од крајот на Втората светска војна

А1он
Кина денеска ја одбележува 75-годишнината од крајот на Втората светска војна во Пацификот, кога земјата претрпе окупација од Јапонија. Во Меморијалниот центар посветен на војниците
Свет

Втората светска војна и нацистите: Во Аргентина пронајден список со 12.000 тајни сметки во банки

А1он
Би-Би-Си Досиеја објавени во Аргентина ги откриваат имињата на 12.000 нацисти кои живееле таму во 1930-те години, од кои многумина имале сметки во швајцарски банки,
Свет

Втора светска војна: Би-Би-Си и тајните активности во борбата против нацистите

А1он
Би-би-си – Лондон Новите податоци од архивите ја открија улогата на Би-би-си во тајните активности за време на Втората светска војна и како движењата на
Македонија

Комеморација за Денот на геноцидот врз Ромите во Втората светска војна

А1он
Во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите во Република Македонија денеска ќе се одржи комеморација по повод Денот на геноцидот врз Ромите од Втората светска
Свет

Москва декласифицира документи од Втората светска војна

Руската Надворешна разузнавачка служба (СВР) декласифицира документи што се однесуваат на соработката меѓу советските и британските тајни служби за време на Втората светска војна. Ова