vtora svetska vojna

Свет

Јапонија одбележува 73 години од капитулацијата во Втората светска војна

А1он
Со церемонија во Токио, на која присуствуваа и јапонскиот император Акихито и премиерот Шинѕо Абе, Јапонија денеска ја одбележа 73-тата годишнина од нејзината капитулација во
Свет

Во Нагасаки оддадена почит за жртвите од нападот со атомска бомба во 1945 година

А1он
Во јапонскит град Нагасаки се одржа церемонија во спомен на 72-годишнината од американскиот напад со атомска бомба. Церемонијата почна со минута молчење во спомен на
Магазин

Приказната што се крие зад една од највпечатливите фотографии од Втората светска војна

А1он
Од настанокот на дагеротипијата и првите бележења на големите историски настани, малку која фотографија е позната како онаа на која е прикажано поставувањето на советското
Свет

Најголемата воена операција за малку ќе пропаднела поради незадоволна жена

А1он
Дневни Аваз – Сараево Документи на британската разузнавачка агенција МИ5 откриваат дека малку фалело да се откаже истоварот на сојузниците на Нормандија во 1944 година
Македонија

Пронајдени гранати од Втората светска војна

А1он
Повеќе парчиња неескплодирани гранати биле пронајдени вчера во 14:45 часот во близина на Железничката станица во Куманово, соопшти денеска Регионалниот Центар за управување со кризи(РЦУК). По информација од
Свет

Генарал Ајзенхауер бил против употреба на атомските бомби врз Јапонија

А1он
Американскиот генерал Двајт Ајзенхауер, кој беше 34. претседател на САД, бил против употребата на атомски бомби над јапонските градови Хирошима и Нагасаки во 1945 година,
Македонија

Одбележани 74 години од првата жртва во Македонија во Втората светска војна

А1он
Тиквешијата денеска одбележа 74 години од смртта на Диме Поп Атанасов-Горски, кој бил прва  жртва  на бугарскиот  фашистички  окупатор  за  време на   Втората   светска   војна  
Македонија

Македонија им оддаде почит на жртвите во Матхаузен

А1он
Со оддавање почит на жртвите во нацистичкиот концентрационен логор Матхаузен, во Австрија, вчера беше одбележана 70-годишнината од неговото ослободување во Втората светска војна. Во присуство