Се чистат спомениците на НОБ

Од:

Во пресрет на 11 Октомври – Денот на народното востание, Град Скопје почна акција за чистење на спомениците на Народноослободителната борба.

– Со оваа акција веќе се исчистени спомениците на жената-борец, на Благоја Деспотовски-Шовељ, Перо Наков, Панче Пешев, како и споменикот на УРС-овите синдикати. Во наредниот период ќе продолжи акцијата за чистење на другите споменици на НОБ, Спомениците на учесниците во НОБ кои се поставени во Скопје заслужуваат посебно внимание и затоа Град Скопје ќе продолжи да се грижи тие редовно да се одржуваат заедно со просторот околу нив, информира Град Скопје.

Би можело да ве интересира

Град Скопје ќе му додели 5.000 евра на олимпискиот медалист Георгиевски

Жарко Настоски

ВИДЕО: Аеродром добива ново сообраќајно решение – почна пробивањето и изградбата на „Васко Карангелески“

Ана Ололовска

Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Ана Ололовска

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење од уличните уметници

Ана Ололовска

ВИДЕО: Скопје ја доби и втората тартан патека во градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Булевар АСНОМ почна да се гради и пробива низ Керамидница кон Аеродром

Ана Ололовска