kurc

Свет

Мегаскандал во Австрија: Курц му праќал бакнежи на државен службеник

А1он
Австриските медиуми дојдоа до дел од пораките кои полицијата ги пронашла во телефонот на поранешниот секретар во Министерството за финансии, Томас Шмид, а кои се
Свет

Австрија следната недела најверојатно ќе ја нарача руската вакцина

А1он
Австрија следната недела најверојатно ќе нарача милион дози од руската вакцина „Спутник V“, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц, без да прецизира дали ќе чека
Свет

Австрија сака да ја купи руската вакцина, Курц се слушнал со Путин

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин и австрискиот канцелар Себастијан Курц телефонски разговараа за борбата против пандемијата, вклучително и можното доставување на руската вакцина „Спутник V“ во
Македонија

Курц вети поддршка од Австрија, задоцнетите преговори на С.Македонија да почнат до јуни

А1он
Австрија во потполност го поддржува европскиот пат на целиот Западен Балкан и ќе се залага за започнување пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија во
Свет

Курц се налути – австриски политичари се вакцинирале преку ред

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска упати остри критики до неколкумина локални политичари кои се вакцинирале против Ковид-19, и покрај тоа што не припаѓале во приоритетните
Свет

Курц: Вакцината е најдобриот подарок за Божиќ

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц вакцината против коронавирусот ја нарече „најдобриот Божиќен подарок“ и сè уште смета на враќање во нормала во лето. – Светската економска
Свет

Курц бара построги контроли на австриските граници

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц побара построга контрола на повратниците од одморите поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус во Австрија. По престојот во една
Свет

Курц одговараше пред Австрискиот парламент околу аферата „Ибица“

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц денес одговораше на прашања од парламентарната комисија за истраги на корупцијата, таканаречениот „Комитет Ибица“. Истражниот комитет беше формиран во мај минатата
Свет

Курц: ЕК разговара за создавање „фер правила“ за отворање на границите

А1он
Австрискиот канцелар, Себастијан Курц очекува договорот со Германија за отворање на заедничката граница да се постигне до почетокот на летото, мерка што беше воведена за
Свет

Курц: Неопходна ни е регионална акција во случај на втор бран на епидемијата

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека во случај на втор бран на новиот коронавирус, потребна е добро прилагодена регионална акција и најави дека Австрија нема