Заев нема да присуствува на работниот ручек кај Курц со премиерите на Западен Балкан

Од:

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц ги повика на работен ручек во понеделник во Виена, премиерите од земјите од Западен Балкан.

Од кабинетот на канцеларот Курц за „Танјуг“ рекле дека на ручекот ќе допатуваат шефицата на српската влада, Ана Брнабиќ, премиерите на Албанија и Црна Гора, Еди Рама и Душко Марковиќ, претседавачот со Советот на министрите во БиХ, Денис Звиздиќ и шефот на косовската влада, Рамуш Харадинај.

Претседателот на Владата, Зоран Заев, кој претходно бил најавен го откажал ручекот поради внатрешнополитички прашања, пишува „Танјуг“.

Истовремено, на состанокот ќе присуствува и комесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан.

Според најавите на состанокот ќе стане збор за економската перспектива на Западен Балкан, регионалната соработка и билатералните конфликти.

Би можело да ве интересира

Заев: Заедно можеме многу, очекувам во „Отворен Балкан“ да се приклучат и други

Катерина Павлова-Николовска

Заев: Прагот од два отсто за потписи за независните листи ќе биде или намален на еден отсто или укинат

Катерина Павлова-Николовска

Заев за „Отворен Балкан“: Додека ЕУ не го испорача ветеното, ние мора да работиме и да го унапредуваме животот

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДМПНЕ: Заев лажно ветуваше европска, а сега нуди „мини-шенген“ Македонија

Заев: УНЕСКО гледа дека напредуваме во заштитата на охридскиот регион

Жарко Настоски

Законите важат за сите – системот се справува и со крупните и со ситните риби, тврди Заев

Жарко Настоски