Курц по средбата со Заев: Северна Македонија заврши одлична работа на европскиот пат

Од:

Северна Македонија сработи одлично на патот на евроинтеграциите, напиша денеска на твитер австрискиот канцелар Себастијан Курц, по средбата со премиерот Зоран Заев на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена.

Според канцеларот Курц, потребно е да се исполнат ветувањата и брзо да се започнат пристапните прегоговори.

-Ние мора сега да ги одржиме нашите ветувања и брзо да ги започнеме пристапните преговори, пишува на твитер канцеларот Курц.

Би можело да ве интересира

Свилановиќ: Билатералното недоразбирање да не се користи за стопирање на евроинтеграцијата

Ана Ололовска

Регионалната соработка во фокусот на средбата Димитров – Брегу во Белград

Ана Ололовска

Заев: Постојното парламентарно мнозинство само ќе расне

А1он

Заев: Од први јануари минималната плата ќе биде 18.000 денари

Заев: Обединувањето е можно, остварливо и неопходно за да продолжи развојот на Скопје

Заев: СДСМ во вториот круг ќе ги поддржи кандидатите на коалициските партнери

Катерина Павлова-Николовска