Курц го поздрави договорот во македонскиот Парламент

Од:

Австрискиот канцелар Себастијан Курц го поздрави постигнатиот договор во македонскиот Парламент, кој овозможи дветретинско мнозинство неопходно за почетокот на процесот на носење уставни измени, кои произлегуваат од Преспанскиот договор.

„Тоа дава силен ветар в грб на напорите за почеток на пристапни преговори на ЕУ со Северна Македонија следната година“, наведе Курц во соопштение.

Тој истакна дека приближувањето на земјите од Западен Балкан кон ЕУ е важен приоритет на австриското претседателство и дададе дека дури откако тие земји ќе бидат членки на ЕУ, Унијата ќе биде целосна.

Би можело да ве интересира

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска

Австрија ги засилува граничните контроли поради мигрантите

Ана Ололовска

Во Австрија расте бројот на заразени повратници од одмор во Хрватска и Шпанија

Жарко Настоски

Русија е подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ

Мистериозна болест меѓу американските дипломати во Виена

Ана Ололовска

Метеоролозите предупредуваат дека бранот од Германија и Австрија може да ја зафати и Словачка

Ана Ололовска