kurc

Свет

Курц: Неопходна ни е регионална акција во случај на втор бран на епидемијата

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека во случај на втор бран на новиот коронавирус, потребна е добро прилагодена регионална акција и најави дека Австрија нема
Свет

Курц: Следната недела се очекува 10.000 лица да бидат заразени со новиот коронавирус во Австрија

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека за една недела се очекува бројот на заразени со новиот коронавирус во Австрија да надмине 10.000 луѓе. Тој
Свет

Курц се врати на власт, по сто дена состави нова влада

А1он
Новата австриска влада на канцеларот Себастијан Курц, составена од австриската народна партија (ОВП) и Зелените, денеска положи заклетва и стапи на должност. Точно 100 дена
Македонија

(ВИДЕО) Заев-Курц: Австрија останува силен партнер на Република Македонија

А1он
Владина делегација предводена од Премиерот Заев, а во чиј состав беа и Заменик на Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар
Регион

Средба на Курц со премиерите на земјите од Западен Балкан

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц утре во Виена ќе органзира работен ручек за премиерите на земјите од Запаен Балкан и еврокомесарите за проширување и за дигитално