500.000 евра помош од Австрија за македонскиот Црвен крст

Од:

Австрија ќе додели помош од 500.000 евра помош на Македонија по поплавите од Фондот за елементарни непогоди во странство, соопштено е денеска во Виена.

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц прецизира дека тие средства ќе бидат ставени на располагање на австрискиот и македонскиот Црвен крст.

Средствата треба да да бидат искористени за евакуирање на лицата во привремени престојувалишта.

– Се подразбира дека Австрија како партнер и помага на Македонија. Не смееме да ги оставиме луѓето по ова невреме да ги оставиме на цедило – порача Курц во соопштението. 

Би можело да ве интересира

Австриското обвинителство побара укинување на имунитетот на Себастијан Курц

ВИДЕО: Пратеничка се онесвести на говорница за време на вонредната седница поради ситуацијата со Курц

А1он

ВИДЕО: Себастијан Курц поднесе оставка

Катерина Павлова-Николовска

Курц ги отфрли наводите од истрагата за корупција и проневера

А1он

Покрената истрага против Курц

А1он

Курц бара датум за членство на Западен Балкан во ЕУ