Себастијан Курц в недела во посета на Македонија

Од:

Претседавачот со ОБСЕ за 2017 година и министер за надворешни работи на Република Австрија, Себастијан Курц, в недела ќе престојува во работна посета на Република Македонија.

Како што соопшти македонското МНР, во рамки на посетата министерот Курц ќе се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Македонија Никола Попоски.

Според агендата, двајцата министри ќе го посетат и граничниот камен 59 на македонско-грчката граница.

Би можело да ве интересира

Австриското обвинителство побара укинување на имунитетот на Себастијан Курц

ВИДЕО: Пратеничка се онесвести на говорница за време на вонредната седница поради ситуацијата со Курц

А1он

ВИДЕО: Себастијан Курц поднесе оставка

Катерина Павлова-Николовска

Курц ги отфрли наводите од истрагата за корупција и проневера

А1он

Покрената истрага против Курц

А1он

Курц бара датум за членство на Западен Балкан во ЕУ