Премиерот Заев му ја честиташе изборната победа на Себастијан Курц

Од:

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, му ја честиташе изборната победа на парламентарните избори на лидерот на австриската конзервативна Народна партија, Себастијан Курц.

– Република Австрија игра важна улога за стабилноста на регионот на Западен Балкан и се надевам дека заеднички и во светлината на ЕУ аспирациите на Република Македонија, ќе придонесеме кон постабилен и просперитетен регион, вели премиерот Заев во честитката до својот колега Курц.

Заев потенцира дека за Република Македонија од особена важност е и продлабочување на билатералната соработка со Република Австрија, за што, како што вели во честитката, очекува заложби од двете страни.

Би можело да ве интересира

Нова средба на Заев со Гаши за влез на Алтернатива во Владата

Груби: Оставката на Заев од премиерското место треба да почека

Ана Ололовска

Мицкоски: На Македонија и е потребно квалитетно СДСМ, Алтернатива сама одлучува за својата иднина

Кристијан Ландов

Централниот одбор на СДСМ треба да ја разгледува оставката на Заев

Катерина Павлова-Николовска

Оставката на Заев утре пред Централниот одбор на СДСМ

Катерина Павлова-Николовска

Оператори во Австрија најавија поскапа струја за 17 отсто од 1 јануари

А1он