kurc

Свет

Курц се врати на власт, по сто дена состави нова влада

А1он
Новата австриска влада на канцеларот Себастијан Курц, составена од австриската народна партија (ОВП) и Зелените, денеска положи заклетва и стапи на должност. Точно 100 дена
Македонија

(ВИДЕО) Заев-Курц: Австрија останува силен партнер на Република Македонија

А1он
Владина делегација предводена од Премиерот Заев, а во чиј состав беа и Заменик на Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар
Регион

Средба на Курц со премиерите на земјите од Западен Балкан

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц утре во Виена ќе органзира работен ручек за премиерите на земјите од Запаен Балкан и еврокомесарите за проширување и за дигитално
Македонија

Заев нема да присуствува на работниот ручек кај Курц со премиерите на Западен Балкан

А1он
Австрискиот канцелар, Себастијан Курц ги повика на работен ручек во понеделник во Виена, премиерите од земјите од Западен Балкан. Од кабинетот на канцеларот Курц за
Регион

Курц по средбата со Харадинај не ја спомена корекцијата на границата со Србија

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц по денешната средба со косовскиот премиер Рамуш Харадинај, не ја спомена корекцијата на границата и размената на територии меѓу Косово и
Регион

Курц: Австрија и ЕУ ќе го поддржат секој договор што ќе го постигнат Приштина и Белград

А1он
Австристкиот канцелар Себастијан Курц, кој денеска престојува во Приштина, изјави дека Виена ќе го поддржи секое решение за кое ќе се договорат Косово и Србија,