Курц ја посети ХЕЦ „Матка”

Од:

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска, во рамки на официјалната посета на Република Македонија, ја посети хидроцентралата „Матка” на ЕВН Македонија.

Курц имаше можност да се запознае со богатата историја на ХЕЦ Матка, која датира од триесетите години на минатиот век и е поврзана со електрификацијата, а со тоа и развојот на Градот Скопје.

Би можело да ве интересира

Курц чека дете, се пофали на Фејсбук

Жарко Настоски

Курц: Не сме обединети во надворешната политика – тоа ја слабее ЕУ

Жарко Настоски

Изгоре кампер-возило на полски туристи на Матка

Жарко Настоски

Заев-Курц: Имаме заедничка обврска да обезбедиме европска иднина за Западен Балкан

Жарко Настоски

Курц по средбата со Заев: Северна Македонија заврши одлична работа на европскиот пат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Курц свечено ги испрати Австријците на ЕВРО

Катерина Павлова-Николовска

Leave a Comment

13 − two =