krazba

Македонија

Приведени тројца скопјани за тешка кражба во маркет во Ѓорче Петров

А1он
Полицијата приведе и поднесе кривична пријава против три лица од Скопје поради постоење основано сомнение дека сториле тешка кражба во маркет во населба Ѓорче Петров,
Македонија

Обвинение за разбојничка кражба во угостителски објект против 35-годишен скопјанец

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против 35-годишен скопјанец за разбојничка кражба во угостителски објект на улица „С. Георг – Шнајдерот“, кога затечен во
Македонија

Во возило пронајдено огревно дрво без документација

А1он
На регионалниот пат Кичево-Македонски Брод ноќеска во 3 часот по полноќ полициски службеници сопреле патничко возило „поло“ со кичевски таблички во кое пронашле буково огревно
Македонија

Нелегална сеча на дрвја во Националниот парк „Пелистер“

А1он
Чувар во Националниот парк „Пелистер“ вчера во 9 часот во СВР Битола пријавил дека на стариот пат Ресен-Битола, на место викано „Вртешка“, пронашол повеќе парчиња
Македонија

Фатениот разбојник однел 21.000 евра од банката во Крушево, одреден му е притвор

А1он
Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 51-годишниот жител на Крушево, за кого има основано сомнение дека пред два дена ја
Македонија

Спречена кражба на музички инструменти во Берово

А1он
Спречена кражба на музички инструменти во Берово. Настанот синоќа го потврди виртуозот Горан Алачки кој во изминатите неколку дена престојува во родниот крај. -Вечерва имаше
Регион

Во Драч од македонски државјанин украдени 6.000 франци и автомобил, уапсени три лица

А1он
Македонски државјанин, кој поседувал и швајцарски пасош, под закана со пиштол бил ограбен односно од неговата сопруга се украдени 6.000 швајцарски франци и автомобилот „аудиQ5“,
Македонија

Кривична пријава за едно лице за „даночно затајување“

А1он
Единицата за економски и компјутерски криминал- СВР Скопје при Бирото за јавна безбедност поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Н.Ј.(56), поради постоење