koridor 10 d

Македонија

Кузеска: Хајката на Мицкоски против коридорите е политичка, нема да дозволиме нов хаос како со Кичево- Охрид

А1он
Хајката којашто ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски ја водат против изградбата на коридорите 8 и 10д и против реномираната американска компанија Бехтел е од политички и лукративни
Економија

Од денеска започнува реализацијата на договорот за изградба на Коридорите 8 и 10-д

А1он
Министерството за транспорт и врски и Јавното претпријатие за државни патишта информираат дека од денеска започнува реализацијата на Договорот за изградба на Коридорите 8 и
Македонија

70 отсто странски работници без работни дозволи ќе го градат коридорот 8 – тврди ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Два дена Владата молчи на новите сознанија поврзани со спорниот договор за автопатите кои ги изнесов во јавност, а се однесуваат на ангажман на дури
Македонија

Мицкоски: Договорот со „Бехтел и Енка“ го добивме од свиркачи, скандалозен е, при евентуален спор важечко е законодавството на Англија

А1он
„Морам да кажам дека од свирачки го добивме целиот договор. Не знам дали е тој истиот, но еве ние ќе објавуваме во јавноста па Владата
Македонија

Ковачевски: Кај нас може да се работи повеќе од 40 часа неделно и без законски измени

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски вчера ги бранеше предлог-измените на Законот за работни односи со кои градежните работници на коридорите 8 и 10 кои ќе ги гради
Економија

Амандманите за измени на Законот за минерални суровини за коридорите 8 и 10д пред Комисијата економски прашања

А1он
Собраниската Комисија за економски прашања денеска треба да одржи продолжение на 21 седница на која на дневен ред е Предлог на закон за изменување и
Македонија

Тренчевска: Одредбата за 60-часовна работна недела би била неуставна доколку се однесува на сите работници

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска изјави дека со измените и дополнувањата на Законот за работни односи, поврзани со коридорите 8 и
Македонија

Груби вели дека договорот со „Бехтел и Енка“ е таен на нивно барање: Ако не се усвојат осумте закони изградбата ќе биде поскапа

А1он
Со или без законските измени на осумте закони што се во собраниска процедура, автопатите на коридорите 8 и 10д ќе се градат, а наш интерес
Македонија

Мицкоски: Пендаровски го амнестира криминалот на Владата, нека не ги потпишува штетните закони за коридорите

А1он
Сакам да потенцирам дека тоа што Пендаровски го кажува практично ги амнестира за потенцијалниот криминал владата на ДУИ поддржана од помалиот коалиционен партнер СДСМ за
Економија

Катастрофални законски измени за работничките права за проектот со „Бехтел и Енка“ реагира ССМ

А1он
Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) во реакција на предложените законски измени поврзани со изградата на автопатите на коридорите 8 и 10 -д денеска ги