koridor 10 d

Македонија

Обвинителството отвори предмет по допрен глас за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д

А1он
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, следејќи ги информациите по медиумите поврзани со изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д,
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Скандалите со надзорот на коридорите продолжуваат, четворица добиле 900 илјади евра за еден месец за изготвување договор

А1он
Не престануваат скандалите врзани со надзорот за изградбата на коридорите 8 и 10д, кој што го ангажираше криминалната власт на Ковачевски и Груби. Оваа банда
Македонија

Стојаноски: Надзорот на Коридорите 8 и 10д се плаќа и до седум пати поскапо споредено со други проекти

А1он
Според најновите информации кои ги објавија медиумите Електра Солушнс преку која ќе поминат најмногу пари од договорот за надзор, 8.3 милиони евра, има само четири
Економија

Одобрени 243 милиони евра на „Бехтел и Енка“ за коридорите 8 и 10д

А1он
На американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“ му се одобрени 15 милијарди денари односно 243 милиони евра за проектот за коридорите 8 и 10д, средства што
Македонија

(ВИДЕО) Стојаноски: „Електра солушн“ од долна облека до надзор на најскапиот проект во државата

А1он
Оваа фирма за долна облека е стручната компанија за која говорат Груби и Ковачевски рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски, зборувајќи од пред објектот на
Македонија

Демократски сојуз: Бехтел и Енка за раскрчмување на народни пари

А1он
Демократскиот сојуз бара Државниот завод за ревизија да направи ревизија на досегашните активности и трошењето на милионски суми (над 20 милиони евра) на државните институции
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Груби и Ковачевски избрале фирма со искуство од шиење долна облека, да врши надзор врз изградбата на коридорите

А1он
Груби и Ковачевски уверуваа дека странски експерти ќе го водат надзорот, а се испостави дека македонските контроверзни фирми „Електра Солушн“ на Ампови и „Евро консалтинг“
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: ЈО веднаш да почне постапка кај три од четирите компании кои го добија тендерот за надзор на автопатиштата

А1он
Владата треба веднаш да го поништи тендерот за надзор при изградбата на автопатиштата на коридорите 8 и 10Д, а ЈО да отвори постапка, кај три
Македонија

Одобрено склучувањето на договорот за изградбата на коридорите 8 и 10 д

А1он
Владата на денешната седница го одобри склучувањето на Договорот за изградбата на коридорите 8 и 10 д. -Владата, на предлог на Комитетот за преговори за