Демократски сојуз: Бехтел и Енка за раскрчмување на народни пари

Од:

Демократскиот сојуз бара Државниот завод за ревизија да направи ревизија на досегашните активности и трошењето на милионски суми (над 20 милиони евра) на државните институции во врска со подготовките за изградба на коридорите 8 и 10-д, од Конзорциумот БЕХТЕЛ И ЕНКА, во вредност од 1 милијарда и 300 милиони евра, како и предвидените над 300 милиони евра за експропријација на земјата каде ќе поминуваат трасите на коридорите (патиштата).

– Во јавноста се презентирани многу контроверзни и коруптивни информации во врска со консултанти, надзор итн., кои отворија многу прашања, посебно дека се работи за тежок криминал, со што се загрозува целокупниот проект и може да се случи да останеме и без милионски суми евра и без патишта, со големи обврски кон фирмите кои треба да ги градат патиштата. Воедно, предлагаме Владата да достави информација до Парламентот за досегашните активности, а Парламентот да отвори расправа. На испит се и државните институции (МВР, АНБ, УЈП итн), како и Јавното обвинителство, бидејќи имаат законски надлежности и обврски да ги проверат и истражат можните криминални активности на високи функционери инволвирани во овие сомнителни активности се наведува во соопштенито од Демократски сојуз.

Би можело да ве интересира

Геодетска комора: Предлог-законот за геодетска дејност е спротивен на eвропските пракси и е погубен за секторот

ВМРО-ДПМНЕ: Цела влада на чело со Груби се собра за копање една дупка

Демократски сојуз: Евроинтеграциските процеси ги блокираат власта и Бугарија

Анализата на ДКСК ќе покаже дека изградбата на Коридорот 8 и 10 е најголемиот инфраструктурен проект, смета Ковачевски

Ана Ололовска

Милошоски: Германците се чудат зошто ставивме европско знаменце на законите за коридорите 8 и 10

Орце Костов

Собранието расправа за измени на Законот за работни односи поврзани со изградбата на коридорите

Катерина Павлова-Николовска