jovanka trencevska

Македонија

Тренчевска: Заедно, да направиме нашите гласови да се слушнат, нашите соништа да се реализираат

А1он
Во Општина Кривогаштани се одржа последниот настан на кампањата „Гласна и храбра 2“ која имаше за цел охрабрување на жените и поттикнување за нивно поголемо
Македонија

Тренчевска: 18.000 денари е нереална сума во моментов, 13.300 денари ќе биде најниската пензија од септември

Орце Костов
Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска смета дека 18.000 денари минимална пензија е нереална сума, но дека барањата на Иницијативниот одбор на пензионери
Економија

Владата и Синдикатите постигнаа договор, платите во јавниот сектор во септември ќе се зголемат за 10 отсто

А1он
Синдикатите и Владата денеска постигнаа договор за зголемувањето на платите и за методологијата за раст на платите во јавниот сектор. Платите во јавниот сектор од
Македонија

Тренчевска: Одредбата за 60-часовна работна недела би била неуставна доколку се однесува на сите работници

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска изјави дека со измените и дополнувањата на Законот за работни односи, поврзани со коридорите 8 и
Македонија

Тренчевска: Вложувањето во нашите најмлади е влог во нашата иднина

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, градоначалникот на Општина Чучер Сандево, Сашко
Економија

(ВИДЕО) Тренчевска: Преку поддршката на приватниот сектор и граѓаните поединечно, влијаеме на целокупниот економски раст и развој

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска заедно со заменик постојната претставничка на УНДП, Сања Бојаниќ и директорот на Агенцијата за вработување на