jo

Македонија

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

А1он
Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда.
Македонија

Совет за реформи во правосудството: Јавните обвинители да бидат избирани од Советот на јавни обвинители

А1он
Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата е решение кое отвара врата за политизација во јавнообвинителскиот
Македонија

Заев: Да се надминеме себе си и да го договориме законот за ЈО

А1он
Премиерот Зоран Заев нагласува дека ќе седне на маса со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во врска со законот за јавно обвинителство, но откако работните
Македонија

ЈОРСМ презело 171 предмет од СЈО, приоритет ќе имаат оние во судска постапка

А1он
Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна
Македонија

Милошоски: Можна средба за Законот за ЈО утре, вратен предлогот за анкетна комисија СЈО

А1он
Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни
Македонија

Опозицијата предлага четири сценарија за избор нов јавен обвинител за организиран криминал и корупција

А1он
Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим за предлогот
Македонија

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

А1он
Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно
Македонија

Престанува мандатот на обвинителите на СЈО, Јовески може повторно да ги активира

А1он
Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Во саботата специјалната јавна обвинителка Катица Јанева,
Македонија

Јавното обвинителство ги презеде предметите од СЈО

А1он
Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ги презеде предметите од Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење