Заев: Да се надминеме себе си и да го договориме законот за ЈО

Од:

Премиерот Зоран Заев нагласува дека ќе седне на маса со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во врска со законот за јавно обвинителство, но откако работните групи ќе дадат сигнал до него и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски дека има напредок. Тој смета дека навистина не се далеку од постигнување договор и апелира да се вложат повеќе напори во таа насока.

Заев ова го кажа денеска одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има нова лидерска на настанот на кој заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, градоначалникот на Берово, Ѕвонко Пекевски и директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски го означија почетокот на еден од трите проекти за кои беа доделени капитални инвестиции за развој преку програмата за рурален развој во Берово и околината.

Нагласи дека има постојана комуникација меѓу претставници на работните групи и додаде дека била најавена можноста и утре тие да се состанат.

-Верувам дека можеме да направиме напори, навистина не сме многу далеку, само треба да се надминеме себеси посебно во услови кога еве предметите се обезбедени и имаат своја иднина. Дајте да испратиме порака до меѓународните партнери од ЕУ дека навистина како што досега се договаравме со консензус да гласаме во Парламентот за сето она што е поврзано со реформите поврзани со ЕУ и овој закон за јавното обвинителство го договориме. Стојам на располагање целосно. Штом работните групи ќе го дадат сигналот до мене и господин Мицкоски и ние да седнеме да го договориме овој закон за јавното обвинителство, рече Заев.

Би можело да ве интересира

Заев на ФБ: Ова е неповторливо време за државата

Ана Ололовска

Заев: Очекувам конкретна поддршка од Бугарија за нашата евроинтеграција

Ана Ололовска

Заев: Се покажува разликата со нашите политички опоненти

Ана Ололовска

Заев: Ќе се сретнам со историчарите пред утрешната средба на македонско-бугарската експертска комисија

Ана Ололовска

Заев: Франција не е против нас, очекувам одлука за преговори

Ана Ололовска

Вработените во СЈО чекаат плата за септември

Васко Маглешов