Милошоски : Предлагаме стандарден модел на ЈО без хибридни решенија

Од:

„Пред неколку денови примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за обвинителство, по кој знае кој пат забележавме дека СДСМ го менува претходниот предлог кој што го дадоа пред еден месец и по кој знае кој пат забележавме дека го менуваат и оној предлог кој што премиерот Заев го даде како мандатар кога предлагаше дека опозицијата ќе го номинира главниот државен обвинител.Како и да е одговоривме да писмен начин на предлогот на владиниот тим за преговори и го доставивме денес. Очекуваме во следните ден-два владиниот тим да има можност да го разгледа, а до крајот на работнава недела можеби четврток или петок да имаме и повторна средба доколку одговара за владината страна за преговори, изјави Антонио Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието.

Тој објасни во што се состои предлогот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на предлог законот за обвинителство.

„Прво сметаме дека е веќе доволно од изнаоѓање на нови хибридни решенија како што беше она што го предложи господинот Заев да се подели обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција на два дела со што едното обвинителство би било за висока корупција. Ние сметаме дека досегашниот стандарден модел треба да се задржи да остане обвинителството за гонење на криминал и висока корупција како единствено, неподелено обвинителство, да нема нови хибридни решенија, а самото превземање од страна на ова обвинителство на надлежностите на досегашното специјално јавно обвинителство доколку се донесе закон за истото да вклучат и методологија за избор на новиот обвинител за организиран криминал при што опозицијата, Собранието и Комисијата за избори и именување ќе имаат битна улога.

Во однос на самиот избор предлагаме методологија која што ќе даде сигурност дека нема власта да го има последниот збор и да избере владино подобен обвинител од типот на госпоѓата Русковска, туку опозицијата предлага од оние кои што ќе конкурираат за тоа обнинителство една личност, доколку тој предлог не помине се повторува постапката уште еднаш, доколку теоретски и тој предлог не помине тогаш опозицијата и владејачкото мнозинство имаат можност заеднички да предложат личност до Советот на јавни обвинители, доколку и тоа не се случи тогаш опозицијата го задржува правото да предложи тројца кандидати до Советот за јавни обвинители кој што ќе одлучи согласно високите стандарди во законот кој од нив би бил избран за обвинител за организиран криминал и корупција”, рече тој.

„И следна разлика којашто што ја имаме во однос на предлогот од страна на владата е дека за оваа позиција сметаме освен од обвинителската фела би можеле да бидат номинирани компетенти лица и од академската сфера кои што имаат соодветно искуство во кривично-правната материја мислиме пред се на професори.

Генерално тоа се оние клучни поенти од нашиот предлог кој што го доставуваме до владиниот тим и врз основа на кој очекуваме во следните денови откако ќе го разгледаат да имаме можност да размениме мислења и аргументи.“, објасни Милошоски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не смее да игра „ол ин” и да се коцка со здравјето и животот на граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Спасовски повика на избори на 5 јули во деновите кога се достигнува пикот на заразата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николов: Комисијата за заразни болести работи под диктат на Заев

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноска: ЈО со своето неделување во 2018, му овозможило на Дончев да го стои истиот криминал и во 2019 година

Ана Ололовска

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ќе го поднови директорот на Дрисла со три џипа кога целата држава е во криза

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Неодговорноста на Заев и неговата лажна нормалност ја претвораат Македонија во балканска Ломбардија

Ана Ололовска