Совет за реформи во правосудството: Јавните обвинители да бидат избирани од Советот на јавни обвинители

Од:

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата е решение кое отвара врата за политизација во јавнообвинителскиот систем, им препорачаа членовите на Советот за имплементација на Стратегијата за реформи во правосудството на политичките партии и пратениците во Собранието на денешната тринаесетта седница на Советот на која беше презентирана информација за разговорите за обезбедување мнозинство за донесување на Законот за Јавното обвинителство.

– Постапка во која политички партии, односно опозицијата би предлагала јавен обвинител, може да обесхрабри квалитетни обвинители да се јават на конкурсот за шеф на обвинителството. Поради тоа, Советот препорачува да не се прави исклучок за било кое јавно обвинителство и да се задржи уставниот принцип Советот на јавни обвинители да ги избира шефовите на јавните обвинителства, соопшти владината прес-служба.

Министерката за правда, Рената Дескоска, информирала за текот на разговорите, за решенијата за статусот на обвинителството надлежно за гонење висока корупција, за прашањата поврзани со Специјалното јавно обвинителство, за критериуми за избор на обвинители и за други прашања отворени за време на разговорите.

Би можело да ве интересира

Димитриев: Го информираве ЈО дека по згаснувањето на УБК дел од наредбите прекинати, дел продолжиле

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за употреба на фалсификувана лична карта

Ана Ололовска

Дескоска: Нема поместување на позициите за законот за јавно обвинителство

Ана Ололовска

Дескоска: Се уште се прават обиди да се постигне консензус за законот за ЈО

Ана Ололовска

ВИДЕО: Прекината средбата за Законот за јавно обвинителство

Габриела Димковиќ-Мишевска

ВИДЕО: Ќе падне ли договор за јавното обвинителство?

Габриела Димковиќ-Мишевска