izvrsiteli

Македонија

(ВИДЕО) Глигорова: За криминалот на извршителите ќе бараме одговорност и кај Вилма Русковска

Ана Василевска
Новиот Тарифник за извршителите што го предложи Министерството за правда а денеска го усвои Владата наиде на делумна поддршка од задолжените граѓани и здруженија кои
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Предлагаме закон за отпишување на сите камати на граѓаните-должници, за сите предмети дадени за извршување до крајот на 2017 година

А1он
Владата на Северна Македонија ќе му достави на усвојување на Собранието, Предлог-закон за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на физички лица,
Македонија

Извршителите протестираат против новиот тарифник

А1он
Извршителите незадоволни од новиот тарифник што го предлага Министерството за правда, а со кој се предвидува намалување на наградата при извршување на парични побарувања од
Македонија

Комората на извршители изразува незадоволство со предлогот за корекција на Тарифата за награда и надоместок на другите трошоци за работата на извршителите

А1он
Денес Комората на извршители на Република Северна Македонија чуствува морална и етичка одговорност да ги извести медиумите и граѓаните на Република Северна Македонија дека Собранието
Македонија

Дескоска ќе ја урива тарифата на извршителите од 1000 на 300 евра, ќе се бришат и камати

Ана Василевска
Новиот тарифник што го предлага Министерството за правда, а треба да се најде на владин дневен ред в петок, предвидува наградата за извршителите да не
Економија

Организација „Стоп за извршителите“: Да прекине блокирањето на сметките и да има ветинг за извршителите

А1он
Да прекине блокирањето на сметките, тоа не е законски и уставно и е спротивно на Декларацијата за човекови права. Сите закони кои сега ќе ги
Видео Македонија

ВИДЕО: Маж ми е инвалид со мозочен удар, извршителот ни ги зема парите што ни се за лекови

Габриела Димковиќ-Мишевска
Извршителот нема душа, не сака да ни се смилува и покрај тоа што маж ми е инвалид со мозочен удар и пензија од 10.000 денари.
Видео Македонија

ВИДЕО: Ми остануваат само 50 денари месечно, извршителите ми ја земаат целата пензија

Габриела Димковиќ-Мишевска
Ги уценувале, ги заплашувале, дури им се заканувале со животот на нивните блиски, ако не ги измират долговите кон извршителите. Ова ги изјавија дел од
Видео Економија

ВИДЕО: Извршителите најавија отворени денови со граѓаните во неколку града

Ана Василевска
Комората на извршители на РСМ денеска најави дека редовно низ неколку града во земјава ќе организира „Отворени денови со граѓаните“ а за овие средби во