Извршителите следна мета на македонските хакери: Вие сте на ред, спремете се

Од:

Македонската група на анонимни хакери преку Твитер најави дека извршителите ќе бидат следна мета на нивните напади.

dobivaj vesti na viber

„Извршители – убијци – вие сте на ред, спремете се“, напшаа хакерите на Твитер.

Хакерите појаснија и дека тие не го загрозиле маил серверот на Министерството за здравство, туку само направиле екстракт на мејловите.

„Сајтовите, и маил серверот се изгасени од страна на шалабајзерите што се систем админи во тие министерства. Зошто? Бидејќи во Република Македонија спас за дифејс е гасење сервер, а не пронаоѓање на глупиот 301 редирект во index.php“, напишаа хакерите.

Тие велат дека Министерството не треба да ја префрла вината кај нив, бидејќи самите ги изгасиле серверите.

„И немојте утре да се правдате дека сте правеле истрага и затоа биле паднати сајтовите, немојте повеќе да лажете, срамно е“, велат хакерите.

Би можело да ве интересира

Бериша обвини дека зад кибер-нападите вмешани се и домашни, српски и руски хакери

А1он

ВИДЕО: Извршителката ме тераше да клечам и да ја молам да ми го врати телефонот

Орце Костов

Хакерите почнаа да објавуваат тајни документи на албанската полиција

А1он

Хакерите предупредија дека ќе објават податоци, кои ќе ѝ предизвикаат проблеми на албанската Влада

А1он

По кибер-нападот, полека се нормализира ситуацијата на албанските гранични премини

Албански експерт по ИТ: Ова е војна и мора да се третира како таква, ние сме во вонредна состојба