interpol

Свет

Во светот запленети над 17.000 лажни тестови за коронавирус

А1он
Полицијата во десетици светски држави досега запленила повеќе од 17.000 лажни комплети за тестирање за Ковид-19, кои биле пронајдени во операции против шверцот, соопшти денеска
Свет

Интерпол го одби барањето на Иран за распишување на потерница за Трамп

А1он
Интерпол одби да го разгледа барањето на Иран за распишување на меѓународна потерница за претседателот на САД, Доналд Трамп, поради убиство на генералот Касем Сулејмани.
Свет

Интерпол откри меѓународна измама со медицински маски во висина од околу 2,4 милиони евра

А1он
Службеници на Интерпол во заедничка акција со властите во Германија, Ирска и Холандија открија криминална шема поврзана со продажба на маски за германскиот медицински персонал,
Свет

Интерпол: Можни се измами во врска со коронавирусот

А1он
Интерпол ги предупреди националните полициски служби и луѓето во светот за опасноста од измами во врска со епидемијата на коронавирусот. Според меѓународната организација за криминалистичка
Регион

Десетици жртви на трговија со луѓе спасени во операција на Интерпол на Балканот

А1он
Најмалку 89 жртви на трговија со луѓе, вклучително и седум деца, се спасени, а десетици се уапсени во операцијата на Интерпол против организирани криминални групи
Регион

Харадинај побара одложување на гласањето за прием на Косово во Интерпол за идната година

А1он
Кабинетот на косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај соопшти дека тој побарал одложување на гласањето во Генералното собрание на Интерпол за прием на Косово во
Регион

Бериша: Косово годинава нема да аплицира за прием во Интерпол

А1он
Заменик министерот за надворешни работи во косовската Влада во оставка Антон Бериша изјави дека Косово оваа година нема да аплицира за членство во светската полициска