Отпочната е постапка за екстрадиција на хрватскиот државјанин Даниел Иванагиќ

Од:

Министерството за правда на Македонија денеска извести декае отпочната постапка за екстрадиција на хрватскиот државјанин Даниел Иванагиќ од Словенија.

„Добиено е известување од Интерпол Скопје дека Иванагиќ е лишен од слобода во Словенија врз основа на распишана меѓународна потерница од надлежните правосудни институции. Барањето за екстрадиција е доставено до Министерството за правда на Словенија согласно роковите утврдени со Законот за меѓународна соработка во кривична материја и Европската конвенција за екстрадиција, поради основано соменние за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување“ велат од Правда.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Полицијата на три европски земји бара помош за идентификација на 22 жени

Уапсен убиец поврзан со Ндрангета, беше во бегство 16 години, последните три бил пица мајстор

Катерина Ѓуровски

Во акција на МВР и Интерпол одземени се 10 возила и еден мотоцикл

Горан Наумовски

Уапсен косовец баран со меѓународна потерница од Интерпол

Францускиот суд покрена истрага против претседателот на Интерпол

Ана Ололовска

Инспектори на Интерпол пристигна во Молдавија поради обвинувања за трговија со украински бегалци

Ана Ололовска