На македонскиот аеродром приведен турски државјанин по барање на Интерпол

Од:

На Граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје“ на влез во државата е приведен 52-годишен турски државјанин кој се наоѓа во оперативната евиденција со мерка „апси“ по барање на МВР – Интерпол.

– На 1 август 2021 во 11 часот на Граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје“, на влез во државата, по извршена проверка на А.К.(52) од Република Турција било констатирано дека се наоѓа во оперативната евиденција со мерка „апси“ по барање на МВР –Интерпол, соопшти МВР.

Тој бил приведен и предаден на полициски службеници од Полициската станица Аеродром за понатамошна постапка.

Би можело да ве интересира

Интерпол утре ќе избира претседател, двајца кандидати, едниот е обвинет за тортура

Интерпол: За време на ЕУРО 2020 уапсени 1.400 лица и запленети 6.7 милиони евра

А1он

ВИДЕО: На Газиместан уапсен црногорски државјанин кој славел Видовден, Подгорица бара објаснување

Жарко Настоски

Интерпол приведе 195 осомничени за трговија со луѓе

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Интерпол: Криминалните групи подготвени за работа со вакцините

Ана Ололовска