grantovi

Економија

Во бугарската Амбасада во РС Македонија беа потпишани договори за грантови за 16 проекти

А1он
Шеснаесет проекти во Република Северна Македонија насочени кон развој на граѓанското општество, медиумски плурализам, соработка во областа на културата, подобрување на квалитетот на здравствената заштита,
Економија

(ИНТЕРВЈУ) Коста Петров: Само на последниот повик „Стартапувај“ ангажирани се над 250 луѓе со просечна плата од 36.000 денари

Маја Илиевска-Пачемска
Со став дека разноликоста е она што го прави секој професионалец подобар и подготвен за предизвици, Коста Петров, најпродаваниот домашен автор, директор и основач на
Македонија

ОБСЕ ги објави 11-те добитници на мали грантови за поддршка во време на КОВИД-19

А1он
Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство, Здружението за истражување, анализи и развој „Зелена лупа“, Советот за превенција од малолетничка деликвенција, Здруженето „Ластовица“,
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Со европски пари си правеле партиски собир, ВМРО-ДПМНЕ негира, но ќе докажеле после избори

Ова е видео од младите сили на ВМРО-ДПМНЕ, но и на високото партиско раководство – организираат Школа на младите сили на партијата, насловена како „Младите
Македонија

Грантовите од Фондот за иновации 10 месеци во предистрага, сослушани 80 стручни лица

Маја Илиевска-Пачемска
Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција десет месеци истражува евентуални злоупотреби при одобрувањето на грантовите во Фондот за иновации и технолошки развој. Обвинителството
Економија

Грант од 1,2 милиони швајцарски франци за 12 проекти за рамномерен регионален развој

А1он
Со грантови во вкупна вредност од 1,2 милиони швајцарски франци секој од осумте плански региони во државава ќе спроведе по два проекта со коишто треба
Економија

Презентација на Инструментот за кофинансирани грантови во Струмица

А1он
Регионалниот центар на Фондацијата за развој на мали и средни претпријатија во Струмица, денеска, во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој, ќе го
Економија

Презентација на Инструментот за кофинансирани грантови

А1он
Стопанската комора на Македонија во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој денеска организира презентација на Инструментот за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации.
Економија

ЕУ и УНДП преку грантови ќе финансираат 22 проекти во пет општини

А1он
Дваесет и два развојни проекта предложени од граѓанските организации ќе добијат вкупно 270.000 евра во грантови од Европската унија и Програмата за развој на Обединетите
Економија

Десет локални организации на лица со попреченост ќе добијат грантови од ЕУ

А1он
Здружението на лица со попреченост „Полио Плус“, во рамки на проектот „Маргина Обскура”, додели сертификати за грантови на десет граѓански организации на лица со попреченост