nacionalna agencija za evropski programi

Македонија

Македонија треба да врати 2,2 милион евра злоупотребени од програмата Еразмус+

А1он
Европската канцеларија за борба против измами (ОЛАФ) бара поврат на 2,2 милиони евра од Северна Македонија злоупотребени преку програмата Еразмус+ во периодот 2016-2018 година. Генералниот
Македонија

Короната го одложува исказот на Лидија Димова, благајничката и соработникот, но и одлуката за обвинението

Кристијан Ландов
Поради коронавирусот, се одложуваат сослушувањата на осомничените Лидија Димова, Александар Гочев и пензионираната благајничка Ана Павлиду, кои се гонат за проневери на европски пари преку
Македонија

Националната агенција ги прекина проектите вредни 211 илјади евра на фризерницата на Златковски

Суспендирани се два проекти, а во мирување се ставени три постапки за потпишување на нови договори за грант помеѓу фризерница „В.Е.З Трејд“ и Националната агенција
Македонија

Златковски дал исказ пред обвинител, Димова, Гочев и Павлиду ќе се сослушуваат од идната недела

Кристијан Ландов
Започнато е сослушувањето на обвинетите за злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми и мобилност. Прв исказ дал сопственикот на „В.Е.З. Трејд“, Зоран Златковски,
Македонија

Обемен доказен материјал против Лидија Димова и другите осомничени, истрагата може и да се прошири

Обемен доказен материјал добил обвинителот кој покрена истражна постапка за злоупотреби во Националната агенција за европски образовни програми и мобилност. Ова пак, според Обвинителството за
Македонија

Димова пред да ја разрешат исплатила 26 илјади евра кон фризерницата, додека Финансиската полиција водеше истрага

Кристијан Ландов
Десет дена пред да биде разрешена од директорската позиција во Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова потпишала налог за исплата на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Службеничката ја демантира Димова: Немам спроведено контрола во „В.Е.З. Трејд“, нема записник со мој потпис

Кристијан Ландов
Програмската службеничка негира дека извршила контрола во работењето на фризерницата „В.Е.З. Трејд“ по претходни укажувања за злоупотреби, како што тврдеше разрешената директорка на Националната агенција
Македонија

Марко Ѓоргиевски е привремена замена за Лидија Димова во Националната агенција

Кристијан Ландов
Марко Ѓоргиевски, магистер по финансии и банкарство и член на СДСМ е назначен за вршител на дејноста директор во Националната агенција за европски образовни програми
Македонија

Одземени пасошите на Лидија Димова и поранешниот надворешен соработник во Националната агенција

Кристијан Ландов
Кривичниот суд и ги одзеде двата пасоши на разрешената директорка на Националата агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова. Пасошот му е одземен
Видео Македонија

ВИДЕО: Лидија Димова избега од новинарите

Кристијан Ландов
Разрешената директорка Лидија Димова ги избегна камерите и новинарите, без да даде одговор дали навистина сторила злоупотреба на европски фондови, за што ја товари Обвинителството