nacionalna agencija za evropski programi

Македонија

Судот му го одзеде пасошот на сопственикот на фризерницата Зоран Златковски

Кристијан Ландов
Кривичниот суд одлучи да му го одзеде пасошот на сопственикот и управител на фризерницата „В.Е.З. Трејд“, Зоран Златковски, кој е опфатен со истрагата на Обвинителството
Македонија

Лидија Димова разрешена од директорската позиција во Националната агенција

Кристијан Ландов
Лидија Димова е разрешена од директорското место во Националата агенција за европски програми и мобилност, дознава „А1он“. Седницата на Управниот одбор почна доцна попладнево, кога
Македонија

Обвинителство бара да им се одземат пасошите на Димова, сопственикот на фризерницата и ексангажираниот во Националната агенција

Кристијан Ландов
Одземање на пасошите од директорката на Националната агенција за европски образовни програми, Лидија Димова, сопственикот на фризерницата “В.Е.З. Трејд”, како и на надворешниот соработник, Александар
Македонија

Кривична против директорката Димова, сопственикот на фризерницата Златковски и ексангажирани во Националната агенција

Кристијан Ландов
Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против Лидија Димова – директорката на Национална Агенција за европски образовни програми и мобилност, Зоран Златковски – сопственик
Македонија

Управниот одбор за разрешувањето на Димова: Пандемијата го отежнува процесот, ги разгледуваме законските можности

Кристијан Ландов
Управниот одбор на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност ќе свика седница за разрешување на директорката Лидија Димова веднаш откако ќе ги добие
Македонија

Димова се сомничи за проневера на европски фондови, Националната агенција молчи

Кристијан Ландов
Директорката Лидија Димова и уште неколку лица се сомничат за проневери направени во Националната агенција за европски образовни програми. „А1он“ објави дека грантови во износ
Македонија

Премиерот Заев ќе препорача разрешување на Лидија Димова

А1он
Премиерот Зоран Заев ја информираше Владата, дека на Управниот одбор ќе му препорача разрешување на Лидија Димова од позицијата директорка на Националната агенција за европски
Истражувања Македонија

Фризерницата добила пари иако била петта на ранг-листата

Кристијан Ландов
Скопската фризерница „В.Е.З. трејд“ немала да го добие грантот од над 60.000 евра во акцијата „202“ доколку проектите биле финансирани според ранг-листата што ја направиле
Македонија

Заев ќе поддржи разрешување на Лидија Димова од етички причини

А1он
Од денеска почнува назначувањето на директорите на институциите кои се под надлежност на Владата, соопшти денеска премиерот Зоран Заев, откривајќи дека за директор на јавното
Македонија

ВИДЕО: Протест на ВМРО-ДПМНЕ против незаконско трошење на европските пари за образование

А1он
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска организираше протест против, како што истакнаа членовите на партијата, незаконското трошење на европските пари наменети за образование и образовни проекти. Директорката на