Заев ќе поддржи разрешување на Лидија Димова од етички причини

Од:

Од денеска почнува назначувањето на директорите на институциите кои се под надлежност на Владата, соопшти денеска премиерот Зоран Заев, откривајќи дека за директор на јавното претпријатие за државни патишта ќе биде назначен Ејуп Рустеми.

Верува дека овој процес ќе биде завршен за 10-15 дена, освен за оние места каде раководните лица се избираат на конкурс.

На денешната владина седница е најавено дека ќе биде разгледан и предлогот за разрешување на директорката на Националната агенција за европски програми Лидија Димова.

Според премиерот, има доволно аргументи за таа да биде разрешена од етички причини.

– Лично јас, тој предлог ќе го поддржам, односно доколку Владата се согласи, ќе дадеме сугестии до Управниот одбор да постапи заради етички дел. Другиот дел е нешто што го работат други институции, а тоа е за евентуална кривична одговорност за незаконско работење. Има доволен етички дел каде што треба да се понесе одговорност и се согласувам дека Владата треба да реагира за вакви прашања, нагласи Заев.

Во однос на предлогот на Арбен Таравари од Алијанса за Албанците да се формира широка техничка влада за справување со пандемијата, премиерот Заев рече дека секој предлог е достоен да биде разгледан, но оти сепак верува дека Владата има доволен капацитет да се справи со предизвиците.

Би можело да ве интересира

Обемен доказен материјал против Лидија Димова и другите осомничени, истрагата може и да се прошири

Арсовски: Бучковски е одличен познавач на македонско-бугарските односи и почитуван од тамошната јавност

Ана Ололовска

Хоџа: Одлука за недела неработен ден на наредната владина седница

Ана Ололовска

Парична награда од по 30 илјади денари за пиротехничарите кои ги отстранија гранатите во Битола

Катерина Павлова-Николовска

Владата го раскина договорот за државна помош со ТЕ-ТО

Катерина Павлова-Николовска

Владата бара кризна состојба и во наредните шест месеци

Катерина Павлова-Николовска