Директорот на Пошта Ејуп Рустеми од ДУИ ќе биде директор на ЈП„Државни патишта“, потврди Заев

Од:

Ејуп Рустеми од ДУИ, актуелен директор на Македонска пошта, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денес премиерот Зоран Заев. Рустеми во „Државни патишта“ доаѓа на местото на Зоран Китанов од СДСМ.

Од Кабинетот на Русетми за „А1он“ кусо изјавија дека директорот оди во „Државни патишта“ и дека сите прашања околу најавената приватизација на Пошта треба да ги одговори Владата.

Рустеми беше назначен за директор на АД„Пошта на Северна Македонија“ во август 2018 година. Тој си заминува од функцијата само неколку дена по најавата за приватизација.

Минатата недела премиерот Зоран Заев го најави процесот и ги задолжи сегашниот директор Рустеми, министерот за економија Крешник Бектеши и заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи да подготват физибилити студија која треба да покаже дали приватизација или јавно приватно партнерство е подобар начин за приватизација на компанијата.

Би можело да ве интересира

АДКОМ: Навремена е одлуката на Владата за одобрување на 144.260.500 денари за 89 јавни комунални претпријатија

Ана Ололовска

Владата го утврди текстот на Предлог-законот за Агенцијата за разузнавање

Владата ќе бира партнер за изградба на гасоводната мрежа меѓу две турски компании

Жарко Настоски

Мухамед Зеќири e нов генерален секретар на Владата

Катерина Павлова-Николовска

Министерот за правда Маричиќ ќе ја претстaвува Владата на неделните координативни средби во Собранието

Жарко Настоски

Владата прогласи кризна состојба во земјата, армијата се вклучува во справувањето со Ковид-19

Жарко Настоски